När jag nyligen i ett blogginlägg kritiserade prestationspressen inom SoL och LSS fick jag kritik från en boendepedagog som ansåg det som självklart att boende på LSS-bostäder ska bli så självständiga och delaktiga som möjligt och därmed prestera. Hon menade att denna prestationspress på LSS-boenden inte alls berodde på ekonomiska intressen från samhällets sida utan på att självständighet och delaktighet alltid var det bästa för boenden.
Alla är individer
Men jag håller inte med! För mig är det självklart att socialtjänstens krav på genomförandeplan och på brukarens utveckling har med ekonomiska intressen att göra på samma sätt som alliansens arbetslinje har det. Med detta sagt tror jag absolut inte att boendestödjarna och boendepedagogerna explicit tänker: ”Nu ska vi tvinga brukaren att träna på självständighet mot hens vilja för det kommer att långsiktigt vara det mest ekonomiska för samhället” utan jag tror istället att vi har blivit hjärntvättade av samhället till att tro att prestation och känslan att klara av saker självständigt alltid är bäst för den enskilde, utan undantag. Och detta alltså av ekonomiska skäl.
Kritiserar endast påtvingad delaktighet
Observera att det endast är påtvingad delaktighet/självständighet jag kritiserar, dvs de fall då brukaren känner att hen inte orkar prestera och vara delaktig i sysslorna på det sätt som personalen önskar. Mår brukaren bra av självständighetsträning är såklart allt som det ska! Men faktum är att det av vissa av oss kan ta så mycket energi att leva med en kognitiv funktionsnedsättning att vår energi inte räcker till annat. För mig är det ovärderligt att mina boendestödjare utför sysslor åt mig så att jag kan spara min energi. Tvärtom än vad de flesta tror ökar inte min självkänsla ett dugg av att tvingas lära mig hur man sköter sysslor utan det enda som då sker är att jag blir utmattad!
Anna-Clara fick palliativ vård
En av mina bloggläsare uppmärksammade mig nyligen om en podd där 30-åriga Anna-Clara Skogholt berättar om sina erfarenheter av att leva med en psykossjukdom. I väntan på ett LSS-boende hade Anna-Clara beretts plats på ett äldreboende där hon hade fått palliativ vård vilket innebar att hon fick samma vård och bemötande som de äldre fick. Palliativ vård fokuserar på att de äldre ska må så bra som möjligt istället för att sätta utvecklingskrav i centrum. På äldreboendet hade Anna-Clara därmed bara fått vara. Personalen hade bara fokuserat på hennes välmående istället för att uppmuntra henne till självständighetsträning. Och det hade hon mått jättebra av!
Gynnas inte av det
Tack och lov har jag boendestödjare som har förstått att det är avlastning och inte självständighetsträning jag behöver, men tyvärr har inte alla turen att ha lika förstående boendestödjare och biståndsbedömare som jag har. Samhället har nämligen bestämt att god livskvalitet automatiskt är samma som självständighet. Men faktum är att inte alla med kognitiva funktionsnedsättningar gynnas av självständighetsträning! Jag förstår inte på vilket sätt jag skulle gynnas av att ständigt anstränga mig psykiskt och kognitivt. Lika lite som sjuka äldre gynnas av att tvinga sig själva till städning istället att anlita hemtjänst gynnas jag av det.
Tänk om vi fick ett bättre bemötande
Den sorgliga sanningen är att samhället förutom arbetslinjen även proppar på oss det som jag brukar kalla för ”självständighetslinjen” trots att inte alla varken klarar av att arbeta eller orkar öva på självständighet. Tänk om alla vi med kognitiva funktionsnedsättningar och psykiska sjukdomar fick det bemötande och stöd vi mår bäst av istället för att tvingas känna ett behov av att tillfredsställa ett system! Tänk om vi bara fick vara precis som Anna-Clara fick.
Jag vore tacksam om mina läsare hjälpte mig att informera om autism och ADHD genom att dela det här inlägget på exv. Facebook:
Skriv en kommentar eller läs andras kommentarer till det här inlägget. Jag kommer inte publicera kommentarer som är utan betydelse för ämnet eller som innehåller personangrepp, hat, hot e.t.c.
Man kan boka mig för en föreläsning, fråga mig om autism, följa min blogg och låna mina böcker.

Boka en föreläsning med mig
Kontakta mig via kontaktformuläret om du vill boka mig för en föreläsning om autism. Läs mer om mig och mina föreläsningar här.
Fråga mig om autism
Använd frågeformuläret om du vill ställa en autismrelaterad fråga till mig. Här hittar du mina svar på tidigare frågor.
Följ min blogg
Följ gärna min blogg via Facebook, mejl eller RSS. Bloggen finns också som app till Windows, Mac och Linux samt Android.

Mina böcker
Mina böcker På ett annat sätt och Att vara vuxen med Aspergers syndrom finns att låna på biblioteken i bland annat Stockholm, Göteborg, Malmö, Uppsala, Västerås, Örebro, Linköping, Helsingborg, Norrköping, Jönköping, Umeå, Lund, Borås, Huddinge och Eskilstuna.
Senaste svar på alla blogginlägg
Turkiskans och finskans släktingar möts i Ryssland! Där finns små statslösa uraliska och altaiska språk som ligger granne med varandra.
Turkiskan skiljer inte heller på han och hon, precis som de uraliska språken inte heller gör. Turkiska i text kan…
Ja, precis! Men indoeuropeiska språk brukar även vara mer eller mindre flekterande. Klassisk grekiska eller polska är det i betydligt…
Det är nog ovanligt att ett språk är 100% agglutinerande eller 100% analytiskt, men man skulle nog kunna säga att…
Ja, om turkiskan och finskan – eller snarare turkspråk och finsk-ugriska språk – är besläktade är det i så fall…
Hej Jennifer! Om man går sin egen väg och försöker skapa sig en egen uppfattning om saker och ting så…
Jag håller med om att det sociala ska fungera för de autister som arbetar. Om autisten verkligen trivs med att…
Ja, det där känner man ju igen. Det kan också vara extremt viktigt för en autist att det sociala fungerar…
Tack! Vad roligt att du gillar inlägget 🙂
Fantastiskt bra skrivet Paula! Detta borde läsas av alla läkare, arbetsförmedlare, SIUS-konsulenter, handläggare på försäkringskassan med flera!
Vad tråkigt att höra att du inte känner att du passar in någonstans. Ibland kan det uppstå konflikter när man…
Det är svårt att veta vad din sociala klumpighet beror på! Vissa svårigheter kan ha med mentaliseringssvårigheter att göra, men…
Jag tycker inte om att chatta och skriva, har även blivit missförstådd på nätet. Blivit utkastad från olika grupper. Passar…
Jag trodde att min sociala klumpighet hade med mentalisering att göra den med. Så är det alltså inte läste jag…
Nja, jag vet inte vilka arbetsplatser du syftar på, men här i Sverige kan man, om man mår väldigt dåligt…
8 svar på ”Därför ogillar jag självständighetslinjen”
Bra artikel och håller med. Allt återgår till det ekonomiska, man ska bidra på något sätt hur man än mår eller har för problem. Det borde kunna jämföras med att använda sig av RUT och ROT för tjänster man inte har tid, ork eller kapacitet att utföra själv. Ingen kritiserar det och säger att kunderna skulle må bättre om de inte behövde hjälp utan gjorde allt själv.
Fantastiskt ändå hur många människor som tror att de vet bättre om ens eget bästa än en själv, har jag ofta tänkt…Även folk man möter första och enda gången.
Ja, många påstår sig veta andras bästa och hur man löser andras problem tyvärr även om de inte har någon aning.
Exakt så! Att ha hjälp av boendestöd p.g.a. funktionsnedsättning borde inte vara konstigare än att använda sig av RUT eller ROT.
Jag hörde också Anna-Clara i ”Kafferast i kunskapsfabriken”. Just detta att hon slapp att prestera och ansvara för att personalen skulle lyckas (?!). LSS ger rättigheter till insatser för personer som har diagnoser som är livsvariga så detta krav på utveckling mot självständighet har inte varit lagstiftarens syfte utan har tillkommit. Genomförandeplanen ska reglera personalens åtaganden i relation till vad den enskilde vill ha stöd/hjälp med och ingenting hindrar att det just är avlastning som är det viktiga. Bra och viktiga synpunkter du har som leder till viktiga frågor för personal i LSS-verksamheter, för vems skull arbetar jag/vi här?
Vad roligt att du gillade inlägget! Jag håller med om att det inte är meningen att LSS ska omfatta tvång och press. Den typen av vård som Anna-Clara fick borde man alltid, under förutsättning att den enskilde vill det, kunna få via LSS.
Tack ska du ha för att du tar upp detta viktiga ämne igen!
Jag har intrycket av att mycket ”personalstöd” inom LSS och SoL ofta bygger på att klienters oförmågor och brister ska hanteras genom träning, ”motivation till ansvarstagande” och liknande.
Brukar fundera över hur vanligt det vara med felaktigt inriktade motivationsinsatser p g a att personal inte förstått klienters autism tillräckligt väl. Samt över hur
e v samtidig psykisk ohälsa kan vara resultatet av frånvaron av rätt anpassat stöd och hur personal kan motverka sånt istället för att bidra till det.
Hälsa och livskvalitet kan ju för vissa tvärtom vara att få avlastning med saker som blir övermäktiga/sänker livskvaliteten för att de tar för mycket av ens energi. Energi som man behöver för andra saker som ger energi och livslust och/eller vardagsgöromål som inte förbrukar ens energi på samma sätt.
Jag tror personal vill väl när de jobbar utifrån att även ”alla funktionsnedsatta ska bli sin egen lyckas smed” men om det per automatik är att vara så självständig som möjligt är det nog bra om man tar sig en funderare kring lämpligheten i att, utan undantag, hålla sig till det arbetssättet. Det får inte bli så att personal förminskar sin egna viktiga roller..
Exakt så! Jag tycker inte om att vissa boendestödsbolag arbetar efter specifika metoder som t.ex. ESL (= Ett Självständigt Liv) utan jag förespråkar istället individanpassat stöd, i alla sammanhang. Metoder i all ära, men det viktigaste är att metoden i fråga faktiskt passar den enskilde som ska få stödet. Gör den inte det är det viktigt att byta metod istället för att utgå ifrån att en och samma metod passar alla.
Jag tror också att många stödpedagoger och boendestödjare menar väl när de vill att brukaren ska bli så självständig som möjligt. De utgår troligen ifrån sig själva och resonerar att eftersom de själva inte hade velat vara beroende av andra så är det likadant för alla. Men hänsyn måste tas till att det inte bara handlar om en förmåga till självständighet utan också om hur mycket energi denna självständighet faktiskt kostar!