Hej på er! Tyvärr har jag fått reda på att kontaktformuläret på min hemsida inte har fungerat på några dagar, och jag misstänker att det också gäller formuläret för läsarfrågor. Nu är problemet fixat, men om ni har skickat en föreläsningsförfrågan eller en läsarfråga under de senaste dagarna och inte fått ett svar får ni tyvärr skriva till mig igen. Jag är hemskt ledsen för besväret, men nu funkar som sagt formulären igen!
Skriv en kommentar eller läs andras kommentarer till det här inlägget. Genom att skriva en kommentar accepterar du mina kommentarsregler.
Var inte rädd att be om hjälp om livet känns hopplöst! Här är en lista på stödlinjer och telefonjourer som du kan kontakta om du behöver stöd. Ring 112 om du har allvarliga suicidtankar.

Boka en föreläsning med mig
Kontakta mig via kontaktformuläret om du vill boka mig för en föreläsning om autism. Läs mer om mig och mina föreläsningar här.
Reklam för min bok
”Viktig bok, att höra om trötthet och svårigheter, samtidigt som stor fokusering inte behöver vara dränerande. Boendestöd är inget att skämmas för, även om man verkar välfungerande.”
-Eva, mamma till vuxen Aspergare, 5 juli 2022
Min bok Att vara vuxen med Aspergers syndrom finns att köpa på Bokus och Adlibris.
Fråga mig om autism
Använd frågeformuläret om du vill ställa en autismrelaterad fråga till mig. Här hittar du mina svar på tidigare frågor.
Följ min blogg
Följ gärna min blogg via push-aviseringar (den vita bjällran med blå bakgrund). Man kan också följa min blogg via Facebook eller RSS. Bloggen finns också som app till Windows, Mac och Linux samt Android.
Senaste svar på alla blogginlägg
Kanske både ni och han behöver justera era förväntningar på vad ”komma igång med sitt liv” kan innebära för honom?…
Tack så jättemycket Cindy, vad glad jag blir ♥ ♥ Så roligt att höra att du uppskattar det jag gör!
Stort tack för allt ditt enträgna engagemang för ”vår” grupp🤩🤩 Behöver jag skriva att det behövs mer än någonsin?! Det…
Vad tråkigt om du ska behöva flytta till en annan stad bara för att du inte har en lämplig bostad.…
Tack, det var ett bra tips att det går att skriva fullmakt. …om det någon gång skulle vara till hjälp.…
Ingen fara alls, jag brukar själv upprepa mig ibland för jag kommer inte ihåg vad jag skrivit i de tidigare…
Ljud verkar stressa många autister, alltså inte bara under tiden ljudexponeringen sker utan också efteråt! Så jag förstår att det…
Förlåt för att jag upprepade mig lite i början. Jag borde ha tittat bakåt på vad jag skrivit i inlägget…
Tack! Jag vet ju att det skulle kunna bli bra om jag fick rätt hjälp och att jag under normala…
Ordet ”igen” försvann i sista meningen jag skrev, så här skulle det stå: ”Om han börjar plugga igen någon gång…