Som ni kanske märkte postade jag inte lika många blogginlägg förra veckan, och det beror på stölden jag drabbades av. Det har tagit tid för min boendestödjare att ta reda på om någon försäkring ersätter den dyra e-inkskärmen jag blev av med. Tyvärr har jag ingen drulleförsäkring i min hemförsäkring så det verkar som att jag inte kommer att få några pengar från ett försäkringsbolag, tyvärr. Min boendestödjare har inte hunnit ta reda på om Brottsofferfonden skulle kunna vara en möjlighet, men det är inte alls säkert att de kommer att ge mig pengar.
Jag hade tänkt beställa en ny e-inkskärm på löningsdagen som var för några dagar sedan, men tyvärr var skärmen helt slutsåld i hela Sverige och måste alltså beställas från utlandet. Det kommer tyvärr ta lite tid innan jag har den, och fram till dess kommer jag alltså inte kunna blogga lika ofta som vanligt. Kanske kommer jag posta något enstaka blogginlägg, men jag vill helst ha en e-inkskärm när jag bloggar varför jag kommer att blogga lite mer sällan fram tills jag får skärmen. Ville bara meddela det så att ni slipper undra vart jag har tagit vägen 🙂
Skriv en kommentar eller läs andras kommentarer till det här inlägget. Genom att skriva en kommentar accepterar du mina kommentarsregler.
Var inte rädd att be om hjälp om livet känns hopplöst! Här är en lista på stödlinjer och telefonjourer som du kan kontakta om du behöver stöd. Ring 112 om du har allvarliga suicidtankar.

Boka en föreläsning med mig
Kontakta mig via kontaktformuläret om du vill boka mig för en föreläsning om autism. Läs mer om mig och mina föreläsningar här.
Reklam för min bok
”Viktig bok, att höra om trötthet och svårigheter, samtidigt som stor fokusering inte behöver vara dränerande. Boendestöd är inget att skämmas för, även om man verkar välfungerande.”
-Eva, mamma till vuxen Aspergare, 5 juli 2022
Min bok Att vara vuxen med Aspergers syndrom finns att köpa på Bokus och Adlibris.
Fråga mig om autism
Använd frågeformuläret om du vill ställa en autismrelaterad fråga till mig. Här hittar du mina svar på tidigare frågor.
Följ min blogg
Följ gärna min blogg via push-aviseringar (den vita bjällran med blå bakgrund). Man kan också följa min blogg via Facebook eller RSS. Bloggen finns också som app till Windows, Mac och Linux samt Android.
Senaste svar på alla blogginlägg
Ordet ”igen” försvann i sista meningen jag skrev, så här skulle det stå: ”Om han börjar plugga igen någon gång…
Kanske både ni och han behöver justera era förväntningar på vad ”komma igång med sitt liv” kan innebära för honom?…
Tack så jättemycket Cindy, vad glad jag blir ♥ ♥ Så roligt att höra att du uppskattar det jag gör!
Stort tack för allt ditt enträgna engagemang för ”vår” grupp🤩🤩 Behöver jag skriva att det behövs mer än någonsin?! Det…
Vad tråkigt om du ska behöva flytta till en annan stad bara för att du inte har en lämplig bostad.…
Tack, det var ett bra tips att det går att skriva fullmakt. …om det någon gång skulle vara till hjälp.…
Ingen fara alls, jag brukar själv upprepa mig ibland för jag kommer inte ihåg vad jag skrivit i de tidigare…
Ljud verkar stressa många autister, alltså inte bara under tiden ljudexponeringen sker utan också efteråt! Så jag förstår att det…
Förlåt för att jag upprepade mig lite i början. Jag borde ha tittat bakåt på vad jag skrivit i inlägget…
Tack! Jag vet ju att det skulle kunna bli bra om jag fick rätt hjälp och att jag under normala…
2 svar på ”Har ännu inte fått en e-inkskärm”
vad är e-ink Skärm.
så tråkigt att detta hände för dig hoppas på lösning
Tack Mamzen! 🙂
E-ink-teknik är utformad för oss ljuskänsliga som inte kan använda traditionella datorer, smartphones eller surfplattor p g a ljuskänslighet (tål ej ljusflimmer). Skärmen är helt vit med svart text och den har ingen belysning. Den är alltså precis som en vanlig tidning eller en bok, d v s det måste vara tänt i rummet för att man ska kunna se vad som står på skärmen. Alla mina e-inkskärmar har varit svartvita så jag har inte kunnat se färger. De är mycket ovanliga här i Norden och behöver oftast beställas från utlandet. Förut fanns de bara i Kina!