Kategorier
Stöd och insatser

Därför vill jag inte att boendestödjarna dyker upp för tidigt

Något som jag verkligen ogillar är boendestödjare som dyker upp alldeles för tidigt. Och nu pratar jag inte om 5 minuter utan om 30-45 minuter och ibland ännu mer. För mig känns det mycket värre med boendestödjare som kommer för tidigt än för sent! Visst, numera gillar jag inte heller att en boendestödjare kommer för sent om det vid upprepade tillfällen handlar om mer än 45 minuters förseningar (enstaka tillfällen är dock okej för mig!). Men det är ännu värre med boendestödjare som kommer för tidigt!

Kan inte slappna av

Om jag vet att en viss boendestödjare har för vana att komma alldeles för tidigt kan jag inte slappna av i mitt eget hem på hela dagen för jag vet att boendestödjaren kan dyka upp när som helst. Och jag misstänker att även neurotypiska personer som bjudit hem gäster skulle känna likadant! Det anses vara mycket oartigt av en gäst att dyka upp klockan 14:15 när man har kommit överens om klockan 15. Men av någon anledning verkar vissa boendestödjare resonera att man inte behöver vara lika artig mot klienter med boendestöd. Och detta trots att många klienter har autism som ofta innebär ett stort behov av förutsägbarhet och svårigheter att hantera oväntade överraskningar.

Har informerat företaget

Eftersom jag absolut inte vill att mina boendestödjare kommer för tidigt har jag lämnat in ett dokument till företaget där jag tydligt skrivit att jag inte vill att boendestödjarna ska komma mer än en kvart tidigare. Jag har också förklarat varför och skrivit att jag vill att alla boendestödjare som jobbar hos mig ska läsa dokumentet. Jag skriver också i dokumentet att jag inte heller vill att mina boendestödjare plötsligt SMS:ar mig att de står utanför min dörr och frågar om jag ändå skulle kunna tänka mig att ta emot dem en halvtimme tidigare. Jag är nämligen för snäll för att säga nej!

Texten fortsätter under annonsen.

ANNONS

Min bok Att vara vuxen med Aspergers syndrom finns att köpa på Bokus och Adlibris.

Kan inte träna på det

Grejen är att jag inte klarar av att säga nej i sådana situationer, och jag kan inte heller träna på det för det går inte! Ibland kan en boendestödjare nämligen skriva: ”Jag står utanför din dörr nu och undrar om det är okej att jag kommer redan nu. Det hade varit skönt att börja tidigare för det blåser ute, men du får såklart säga nej om du inte vill.” Och även om det står i SMS:et att jag får säga nej har jag inte hjärta att göra det när jag vet att boendestödjaren står utomhus och väntar. Jag har nämligen en tendens att sätta andras behov före mina egna i sådana situationer, och jag kan inte hjälpa det! Jag är bara sådan.

För vissa är det en självklarhet

Ibland har jag frågat dessa boendestödjare om de har läst dokumentet jag har skrivit, men de flesta har skojat bort det och svarat att det är alldeles för långt för att de ska kunna komma ihåg vad som står i det. Så det hjälper tyvärr inte med skriftliga instruktioner! Det intressanta är att de boendestödjare som på alla sätt har varit väldigt duktiga och seriösa aldrig har kommit för tidigt, inte ens en enda gång! Och de har sagt att det hör till normalt hyfs att inte göra det. Jag brukar säga att de mest duktiga och professionella boendestödjare inte behöver instruktioner om att de inte ska komma för tidigt för de tycker att det är en självklarhet. Och de som inte bryr sig kommer ändå försöka överträda klientens gränser oavsett om klienten har meddelat företaget att hen inte vill att boendestödjaren kommer för tidigt.

Var försiktig

Om du jobbar som boendestödjare, gå aldrig hem till klienten före avtalad tid om du inte är helt säker på att klienten tycker att det är okej! Om klienten självmant har sagt att du jättegärna får komma tidigare om du skulle sluta hos dina andra klienter tidigt är det såklart okej, men annars ska du vara försiktig. Du kan aldrig veta med säkerhet om klienten kommer att vara ärlig när du frågar om du får komma tidigare. Och när du blivit hembjuden till middag hos en bekant skulle du nog inte heller skriva till värden: ”Hej, jag står utanför din dörr nu. Jag vet att middagsbjudningen börjar först om en timme, men är det okej att jag kommer in redan nu?” Sådant gör man inte för det kan stressa värden och göra att hen upplever att det inte går att säga nej!

Hjälp mig informera om NPF genom att dela det här inlägget på exv. Facebook, X, WhatsApp m.fl.:

Skriv en kommentar eller läs andras kommentarer till det här inlägget. Genom att skriva en kommentar accepterar du mina kommentarsregler.

Man kan boka mig för en föreläsning, köpa min bok, fråga mig om autism och följa min blogg.

Var inte rädd att be om hjälp om livet känns hopplöst! Här är en lista på stödlinjer och telefonjourer som du kan kontakta om du behöver stöd. Ring 112 om du har allvarliga suicidtankar.

Boka en föreläsning med mig

Kontakta mig via kontaktformuläret om du vill boka mig för en föreläsning om autism. Läs mer om mig och mina föreläsningar här.

Reklam för min bok

”Viktig bok, att höra om trötthet och svårigheter, samtidigt som stor fokusering inte behöver vara dränerande. Boendestöd är inget att skämmas för, även om man verkar välfungerande.”
-Eva, mamma till vuxen Aspergare, 5 juli 2022

Min bok Att vara vuxen med Aspergers syndrom finns att köpa på Bokus och Adlibris.

Fråga mig om autism

Använd frågeformuläret om du vill ställa en autismrelaterad fråga till mig. Här hittar du mina svar på tidigare frågor.

Följ min blogg

Följ gärna min blogg via push-aviseringar (den vita bjällran med blå bakgrund). Man kan också följa min blogg via Facebook eller RSS. Bloggen finns också som app till Windows, Mac och Linux samt Android.

Senaste svar på alla blogginlägg

  1. Jag skulle nog själv gärna skriva en rubrik om mitt liv i din stil, men byta ut ordet tack Sverige…

6 svar på ”Därför vill jag inte att boendestödjarna dyker upp för tidigt”

Jag ogillar verkligen när folk dyker upp för tidigt. Om vi har bestämt en tid de ska komma till mig ska de inte räkna med att jag kan öppna tidigare Jag kanske inte ens är hemma då, eller kan jag ligga och sova eller duscha då. En gång kom en kompis och ringde på en kvart innan vi bestämt, men jag öppnade inte för jag hade inte hunnit städa klart, utan låtsades bara att jag inte hörde dörrklockan. Som tur var har jag inte varit med om att boendestödet varit 30-45 minuter för tidigt. Jag har sagt till att jag behöver sova efter jobbet och kan inte ta emot någon tidigare än fem minuter innan den bestämda tiden. Om de fryser kan de stå i trapphuset. Det är väldigt dåligt att inte läsa igenom och följa de skriftliga instruktionerna.

Jag förstår att du blir stressad av att folk kommer för tidigt, och jag känner likadant! Det är ohyfsat att komma alldeles för tidigt. Många neurotypiker ogillar också det, men det är ännu mer stressande för oss autister.

Jag håller med dig om att det är dåligt att inte läsa instruktionerna. Men jag tror att vissa är omotiverade för att jobba eftersom de varit arbetslösa och blivit tvingade av Arbetsförmedlingen att söka jobb som boendestödjare. Jag har haft boendestödjare som inte trivts med jobbet (de har sagt det rakt ut till mig!) och som egentligen hade velat vara sjukskrivna eller jobba med något annat men de har inte lyckats. Och saknar man orken och motivationen orkar man kanske inte läsa instruktionerna.

Observera att det så klart inte gäller ALLA boendestödjare! Det finns såklart också boendestödjare som är mycket motiverade och som trivs med jobbet.

Svara

Ursäkta, men jag skulle nog bli rätt sur om jag kom hem till någon och den vägrade öppna för att den inte städat klart. Och att jag får sitta och vänta en bra stund i trapphuset innan personen är redo att släppa in mig.
En fundering, hade du varit okej med att folk gjort så mot dig?
Om man kommer 45 minuter för tidigt, ja, då hade jag nog också funderat.
Men 10 minuter innan är ju inte hela världen. Städa kan man ju göra dagen innan så slipper man stressa i sista stund innan vem man nu ska få besök av dyker upp.
Och om du undrar, jo jag har också autism.
Jag försöker dock att öva på att vara så flexibel jag kan. Jaja, nu kom besöket 13.45 istället för 14.00.
Aja, det finns säkert anledningar till det. Inget att bli upprörd över. Det kan ha hänt saker som gjorde att personen behövde ta sig iväg tidigare. Hade du öppnat en kvart tidigare även om hemmet varit välstädat när dom kom? Eller hade du suttit och tittat på klockan och tänkt ”Nä, du är 10 minuter för tidig. Du får allt stå där och ringa på dörren en stund till innan jag tänker gå och öppna.”

Nu vet jag inte om kommentaren var riktad till mig eller Elysia? Jag har släppt in mina boendestödjare när de kommit 10 minuter för tidigt (även om jag inte gillar att de kommer tidigt!). Men en kvart eller mer är alldeles för tidigt, tycker jag!

Om kommentaren var riktad till Elysia så är jag inte hon, men jag väljer att bemöta den ändå. Det är väldigt vanligt att en autist blir stressad om någon kommer för tidigt, oavsett om det gäller 10 minuter eller en halvtimme. Tycker du att det är ok ej att släppa in någon en kvart för tidigt och du blir inte stressad över det kan du vara en ovanlig autist, men för många autister (kanske för Elysia?) kan hela dagen bli förstörd om någon kommer för tidigt. För dig är kanske 10 minuter inte hela världen, men för Elysia kan det vara det!

Jag hade personligen aldrig gått hem till någon en kvart tidigare! Jag hade skämts ihjäl om jag hade trott att klockan var mer än vad den är och råkat plinga på dörren en kvart för tidigt. Då hade jag bett jättemycket om ursäkt för misstaget. Jag hade varit helt okej om personen hade bett mig vänta i trapphuset i så fall! Om personen hade haft autism hade jag varit extra förstående för då hade jag kanske stressat personen väldigt mycket, men jag hade inte ens gjort så mot neurotypiker!

Jag förstår Elysia, och hade jag känt henne hade jag respekterat hennes behov av förutsägbarhet.

Svara

Om jag var hemma, påklädd och klar med städningen skulle jag ha öppnat, men nu var jag trött, stressad och städade in i det sista. Hen hade säkert en anledning till att komma för tidigt, kanske missbedömning av tiden det tog att ta sig mellan våra bostäder. Jag tror inte att hen menade något illa. Men oavsett det kände jag ett behov av göra klart innan jag kunde släppa in hen. Jag gillar inte att ta emot gäster när det är tjockt med damm på golvet och mattan ligger ihopskrynklad. Hade det varit bättre om jag varit klar med städningen innan? Ja, men jag räknade inte med att hen skulle dyka upp innan den utsatta tiden. Jag hade lika gärna kunnat varit i affären och köpt något till fikat, och då hade det inte bara varit för psykiskt påfrestande att öppna, utan rent fysiskt omöjligt.

Bra skrivet! Jag förstår dig helt. Och eftersom du känner dig obekväm med att ta emot gäster när det är ostädat ska du självklart inte behöva göra det.

Svara

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *