Jag har fått önskemål om att dela upp läsarfrågorna i olika kategorier efter ämne. Även om alla frågor rör autism eller NPF handlar de om vitt skilda områden, som skola, utredningar, att flytta hemifrån, föräldraskap, LSS-boenden och mycket mer.
Jag är jätteglad att läsarfrågorna har blivit populära! Det är roligt att många vill kunna bläddra bland äldre frågor. Jag hade aldrig kunnat ana att funktionen skulle nå ut till så många när jag startade den för några år sedan.
Tyvärr är det svårt för mig att lägga till ytterligare kategorier. Läsarfrågorna är redan en kategori i sig, och om jag skulle skapa underkategorier skulle det också blanda ihop andra blogginlägg. Dessutom skulle det ta mycket tid att ordna allt i efterhand.
Jag är medveten om att läsarfrågorna ligger huller om buller, men jag vill tipsa dig om sökfunktionen. I rutan med texten Sök bland läsarfrågor kan du alltså skriva sökord som ”skola”, ”universitet”, ”flytt hemifrån” eller ”skaffa barn” för att hitta de frågor som handlar om just det ämnet. Det är mitt bästa tips till dig som letar efter frågor och svar om specifika autismrelaterade ämnen.
Skriv en kommentar eller läs andras kommentarer till det här inlägget. Genom att skriva en kommentar accepterar du mina kommentarsregler.
Man kan boka mig för en föreläsning, köpa min bok, fråga mig om autism och följa min blogg.
Var inte rädd att be om hjälp om livet känns hopplöst! Här är en lista på stödlinjer och telefonjourer som du kan kontakta om du behöver stöd. Ring 112 om du har allvarliga suicidtankar.

Boka en föreläsning med mig
Kontakta mig via kontaktformuläret om du vill boka mig för en föreläsning om autism. Läs mer om mig och mina föreläsningar här.
Reklam för min bok
”Viktig bok, att höra om trötthet och svårigheter, samtidigt som stor fokusering inte behöver vara dränerande. Boendestöd är inget att skämmas för, även om man verkar välfungerande.”
-Eva, mamma till vuxen Aspergare, 5 juli 2022
Min bok Att vara vuxen med Aspergers syndrom finns att köpa på Bokus och Adlibris.
Fråga mig om autism
Använd frågeformuläret om du vill ställa en autismrelaterad fråga till mig. Här hittar du mina svar på tidigare frågor.
Följ min blogg
Följ gärna min blogg via push-aviseringar (den vita bjällran med blå bakgrund). Man kan också följa min blogg via Facebook eller RSS. Bloggen finns också som app till Windows, Mac och Linux samt Android.
Senaste svar på alla blogginlägg
Vad gäller att det bli opraktiskt med att vända på dygnet (och ohälsosamt vintertid när man inte får något ljus…
Min nattsömn hade nog blivit lidande om jag hade sovit på dagtid, men jag vet att en powernap kan funka…
Jag håller med dig om att det ibland kan hända att någon som i början verkar bra inte alls är…
Tack Anna! 🙂
Ja, jag kommer också in i olika rytmer under olika perioder och kan alltså gå och lägga mig tidigt och…
Vad skönt du har hittat en bra lösning där! Enligt min erfarenhet (och nu pratar jag om relationer generellt) så…
Är glad för din skull!
Vad kul att du gillar inlägget och att du blev inspirerad. Det är jätteviktigt med sömn! Dålig sömn påverkar livskvaliteten…
Tack Anonym, vad roligt att du gillar inlägget 🙂
Plus att datorn också ska få plats.