Jag har fått ett meddelande från en bloggläsare, Mr Big, som skriver att termen ”högfungerande” kan vara missvisande eftersom den indikerar att vi autister fungerar bättre än vi gör. Mr Big argumenterar för att termen ”ojämn” är mycket bättre för att fånga den varierande funktionsprofilen hos autister som kan ha vissa exceptionella förmågor inom vissa områden men samtidigt stora svårigheter inom andra. Termen ”ojämn” ger en nyanserad förståelse av autism utan att bagatellisera de dagliga utmaningar vi autister har, menar Mr Big.
Bra förklaring
Jag vill tacka dig för mailet, Mr Big, det var mycket bra skrivet och argumenterat! Jag har ibland fått frågor på mina föreläsningar om varför många autister ogillar termen ”högfungerande”, och jag har försökt förklara men din förklaring var mycket bättre än min för den är utförlig! Nu kommer jag använda denna förklaring i fortsättningen och säga att termen ojämn är mycket bättre än högfungerande. Så ett stort tack till dig Mr Big!
Använde termen själv
När jag fick min diagnos i början av 00-talet fick jag höra att Aspergers syndrom (det var så min diagnos hette på den tiden) var ungefär samma sak som högfungerande autism. På den tiden var jag relativt nyinflyttad i Sverige och analyserade därför inte närmare över ordens innebörd. Jag lyssnade bara på vad infödda svenskar sade och jag härmade dem. Eftersom många svenskar kallade Aspergers syndrom för högfungerande autism gjorde jag också det ibland fram tills jag läste att högfungerande kunde vara en dålig term för att den kunde få okunniga människor att tro att personer med Aspergers syndrom/autism nivå 1 inte skulle möta utmaningar.
Texten fortsätter under annonsen.
ANNONS
Min bok Att vara vuxen med Aspergers syndrom finns att köpa på Bokus och Adlibris.
Kommer använda termen ojämn
Därför började jag istället använda formuleringar som ”autister som uppfattas som högfungerande” (i syfte att visa att alla autister har utmaningar) istället för att säga ”autister som är högfungerande” men det är inte omöjligt att jag kan ha missat det någon gång och skrivit fel. Och nu efter att jag läste ditt mail kommer jag alltid använda termen ”ojämn” och förklara att alla autister som uppfattas som högfungerande egentligen har en ojämn begåvningsprofil.
Inte samma som autism nivå 3
Jag har ibland diskuterat termen ”högfungerande” med neurotypiska personer, och vissa som har arbetat med personer med autism nivå 3 har menat att de alltid kommer att se oss med autism nivå 1 som högfungerande, och detta eftersom vissa med autism nivå 3 kan ha så stora svårigheter att de i princip kan behöva tillsyn dygnet runt. Och att det är något helt annat än att ha autism nivå 1 och kunna resa själv, bo själv (dock ibland med boendestöd), handla själv, duscha själv, klä på sig själv o s v. Och jag förstår ju deras poäng och håller med om att det inte är samma sak att leva med autism nivå 1 som det är att leva med autism nivå 3, men det är ändå viktigt att förstå att personer med autism nivå 1 medför många utmaningar!
Gillar termen
Därför håller jag helt med dig, Mr Big, och jag kommer i fortsättningen säga att vissa med autism är mer ojämna än andra. Bara för att en autist klarar av att skriva en doktorsavhandling måste det ju inte automatiskt betyda att hen vet hur man rengör ett kylskåp. Och bara för att en autist orkar syssla med sitt specialintresse i timmar måste det inte betyda att hen orkar åka buss. Och just den här ojämnheten kan vara anledningen till att anpassningarna och stödet uteblir. Jag minns att jag som barn och tonåring ofta önskade att jag inte hade lärt mig att läsa och skriva tidigt för då hade jag inte fått så höga krav på mig i skolan. Så du har helt rätt, Mr Big, och jag gillar termen ”ojämn” skarpt!
Skriv en kommentar eller läs andras kommentarer till det här inlägget. Genom att skriva en kommentar accepterar du mina kommentarsregler.
Man kan boka mig för en föreläsning, köpa min bok, fråga mig om autism och följa min blogg.
Var inte rädd att be om hjälp om livet känns hopplöst! Här är en lista på stödlinjer och telefonjourer som du kan kontakta om du behöver stöd. Ring 112 om du har allvarliga suicidtankar.

Boka en föreläsning med mig
Kontakta mig via kontaktformuläret om du vill boka mig för en föreläsning om autism. Läs mer om mig och mina föreläsningar här.
Reklam för min bok
”Viktig bok, att höra om trötthet och svårigheter, samtidigt som stor fokusering inte behöver vara dränerande. Boendestöd är inget att skämmas för, även om man verkar välfungerande.”
-Eva, mamma till vuxen Aspergare, 5 juli 2022
Min bok Att vara vuxen med Aspergers syndrom finns att köpa på Bokus och Adlibris.
Fråga mig om autism
Använd frågeformuläret om du vill ställa en autismrelaterad fråga till mig. Här hittar du mina svar på tidigare frågor.
Följ min blogg
Följ gärna min blogg via push-aviseringar (den vita bjällran med blå bakgrund). Man kan också följa min blogg via Facebook eller RSS. Bloggen finns också som app till Windows, Mac och Linux samt Android.
Senaste svar på alla blogginlägg
Vi autister får skämta om oss. På samma sätt som mörkhyade får skoja om sig och jag ibland kallar mig…
Vad beror det på att man glömmer saker? Det behöver inte vara dåligt närminne. För mig klarnade mycket när jag…
Man riskerar att enbart träna upp just det man övar in sig på och det tillfälligt. Precis så! Den stora…
Wow, så fascinerande! Jag har aldrig försökt träna upp den här förmågan men jag skulle aldrig heller orka träna på…
Rainman är savant. Han har ett detaljseende som gör att han ser att det är 82, 82 och 82 tandpetare.…
Lite vid sidan av ämnet men intressant. När filmen ”Rain man” var aktuell så prövade jag om det gick att…
Jag förstår dig! Jag tycker iofs att vissa skämt kan vara roliga, men jag gillar inte alla skämt.
Då har du verkligen maskerat en stor del av ditt liv! Vad bra att det hjälper dig att följa olika…
Ja, hoppas det går att hitta någon motionsform som barnet gillar! Själv har jag tack och lov hälsa som specialintresse.…
Nä de är inte roligt, sanningen är att jag avskyr att folk skojar överhuvudtaget.
4 svar på ”Därför bör termen ”högfungerande autism” inte användas”
Intressant, Paula! En kompis till mig säger att hon avskyr ordet ”högfungerande” fast av motsatt anledning. Vi har väl vad man skulle kalla ”autism nivå 1” så för oss känns det väl mest som att vi är fullt fungerande människor, men fungerar inte som majoriteten. ”Fungerande” låter också som att det handlar om en maskin, haha! Trist ord!! Så på det sättet gillar jag också ”ojämn” bättre, helt klart!! Hoppas att uttrycket sprider sig!!! I skrivande stund jobbar jag med två pojkar varav storebror har vad man nog skulle säga autism nivå 3/lågfungerande autism. Kognitiv funktionsnedsättning skulle jag också säga (vilket man kanske alltid har med nivå 3?) och pratar inte så bra. ADHD också – Gör höga ljud och springer omkring 😃 undrar vad man skulle kunna hitta för ord istället för ”lågfungerande”? Även om samhället vill se det så, så låter det inte trevligt! Det beror på kan man menar med att fungera som en människa. Kram
Jag förstår hur ni tänker! Och egentligen är det märkligt att kalla en person för ”högfungerande” för det kan, precis som du skriver, dels låta som att man pratar om en maskin och dels fungerar man ju! Även om man fungerar på ett annorlunda sätt så är man ju fullt fungerande för annars skulle man inte kunna leva, liksom.
Många brukar kalla personer med autism nivå 3 för ”lågfungerande” men precis som du skriver är det ett trist begrepp. Det är en bra fråga vad man skulle kunna säga istället. Kanske bara nämna diagnosen/diagnoserna, typ ”autism nivå 3 med samtidig IF och ADHD” eller ”autism nivå 3 med samtidig språkstörning” o s v. Eller kanske har någon av mina bloggläsare en bättre idé! Kram.
Exakt! Tack för svaret! Ja de begreppen är bättre än ”lågfungerande” i alla fall! =)
Precis! 🙂