Kategorier
Läsarfrågor

Chefen tar inte hänsyn till mina diagnoser, vad gör jag?

Miss E frågar

Jag blev omplacerad inom hemtjänsten då min förra avdelning lades ner. Jag ska börja jobba i januari efter mammaledigheten. Problemet är att jag själv inte valt hemtjänsten, det blev att tacka ja eller stå utan jobb. Inom denna hemtjänst förekommer mycket bilkörning och med det mycket stress. Jag har körkort men jag klarar inte av att köra eller att hantera stress.

Min chef vet om mina diagnoser (Autism, add) och mina svårigheter sedan innan men har inte tagit hänsyn till dessa. Att anpassa går tydligen inte. Möte ska ordnas för att samtala om eventuell omplacering till ett annat jobb som skulle passa mig mer men det lät inte jätteoptimistiskt. Jag mår dåligt av detta och ångesten börja krypa sig på. Kommer jag stå arbetslös?

Jag försöker hitta jobb på egen hand också men det är svårt då det mest optimala för mig är dagtid och deltid, vilket det inte finns mycket av. Jag vill ju jobba men behöver rätt förutsättningar för det. Jag behöver lite underlag inför kommande möte där både chef, HR och fack kommer vara närvarande.

Vad har jag för rättigheter? Rätt till anpassning och vad för anpassningar? Kan jag bli av med jobbet om de inte hittar något? Ge mig snälla lite råd och pepp inför detta.

Paula svarar

Jag förstår att du är orolig. Det är positivt att du är med i facket för de kommer förhoppningsvis kunna hjälpa dig. Om jag vore du skulle jag börja med att skaffa ett ordentligt läkarutlåtande där alla dina svårigheter framgår. Att ha autism och add räcker inte alltid för att få anpassningar utan du måste också kunna redogöra för hur dessa diagnoser påverkar dig. Därför skulle jag kontakta en läkare och be om ett ordentligt utlåtande och kanske försöka göra en arbetsförmågebedömning om inte läkaren är övertygad om att du inte klarar av att göra dina arbetsuppgifter efter omplaceringen.

Du omfattas av lagstiftningar

Du kan inte bli bli av med jobbet på lösa grunder. För det första omfattas du av LAS (lagen om anställningsskydd) vilket bland annat innebär att din chef inte kan säga upp dig utan saklig grund samt att hen har en omplaceringsskyldighet om det finns ett behov. För det andra finns det också andra lagstiftningar du omfattas av. Enligt 2 kap. 1 § andra paragraf arbetsmiljölagen är arbetsgivaren skyldig att ta hänsyn till arbetstagarnas olika förutsättningar på arbetsplatsen. Diskrimineringslagen i sin tur stadgar att om en anställd har en funktionsnedsättning så måste arbetsgivaren erbjuda anpassningar under förutsättning att de praktiska och ekonomiska förutsättningarna finns (4 § tredje punkt diskrimineringslagen). Det som är rimligt för en arbetsgivare är kanske inte rimligt för en annan! Allt beror på vilka förutsättningar arbetsgivaren har.

Det kan finnas lösningar

Den stora frågan är om din arbetsgivare har en ekonomisk och praktisk möjlighet att bereda dig andra arbetsuppgifter utan att det blir en oskälig börda för hen. Skulle du exempelvis kunna bli omplacerad till personlig assistans eller boendestöd om din arbetsgivare också tillhandahåller sådana arbeten? Skulle du kunna arbeta med planering och administration istället? Eller skulle arbetsuppgifterna inom hemtjänst kunna anpassas efter dina förutsättningar? Skulle du kunna arbeta i en lägre takt (d v s ha färre kunder per dag) eller endast gå hem till kunder som bor nära varandra så att du kan cykla eller gå och slipper åka bil?

Texten fortsätter under annonsen.

ANNONS

Min bok Att vara vuxen med Aspergers syndrom finns att köpa på Bokus och Adlibris.

Du kräver rimliga anpassningar

Om din arbetsgivare inte kan erbjuda dig dessa typer av anpassningar måste hen motivera varför. Det räcker inte med att hen säger att hen inte orkar eller har lust. För att hen ska ha laglig rätt att vägra dig anpassningar måste det vara praktiskt eller ekonomiskt omöjligt att anpassa arbetsplatsen. I min värld borde din arbetsgivare kunna hitta en lösning som funkar för alla parter. För mig låter det som att de anpassningar du kräver är skäliga!

Tror att det kommer att gå bra

Om jag vore du skulle jag fundera på vilka anpassningar du skulle behöva för att få en fungerande arbetssituation och skriva ner dina idéer på ett papper. Ta med dig anteckningarna till mötet och visa dem för arbetsgivaren, HR och facket. Om din chef fortfarande vägrar ge dig anpassningar måste hen ge en riktigt bra förklaring. Jag tror att det kommer att gå bra för du har facket som stöd!

Vården behöver personal

Som tröst kan jag säga att det alltid behövs folk inom vård och omsorg. Här i Stockholm är det inte särskilt svårt att hitta ett jobb inom boendestöd som ofta är både på deltid och dagtid. Många boendestödjare kan inte ens mycket svenska så kan du flytande svenska och är bra på att hålla tider (d v s går hem till kunder på avtalade tider) så tror jag att du skulle få ett jobb direkt! Men jag vet inte var du bor och vilka förutsättningar det finns i din kommun att få ett jobb inom boendestöd!

Hjälp mig informera om NPF genom att dela det här inlägget på exv. Facebook, X, WhatsApp m.fl.:

Skriv en kommentar eller läs andras kommentarer till det här inlägget. Genom att skriva en kommentar accepterar du mina kommentarsregler.

Var inte rädd att be om hjälp om livet känns hopplöst! Här är en lista på stödlinjer och telefonjourer som du kan kontakta om du behöver stöd. Ring 112 om du har allvarliga suicidtankar.

Boka en föreläsning med mig

Kontakta mig via kontaktformuläret om du vill boka mig för en föreläsning om autism. Läs mer om mig och mina föreläsningar här.

Reklam för min bok

”Viktig bok, att höra om trötthet och svårigheter, samtidigt som stor fokusering inte behöver vara dränerande. Boendestöd är inget att skämmas för, även om man verkar välfungerande.”
-Eva, mamma till vuxen Aspergare, 5 juli 2022

Min bok Att vara vuxen med Aspergers syndrom finns att köpa på Bokus och Adlibris.

Fråga mig om autism

Använd frågeformuläret om du vill ställa en autismrelaterad fråga till mig. Här hittar du mina svar på tidigare frågor.

Följ min blogg

Följ gärna min blogg via push-aviseringar (den vita bjällran med blå bakgrund). Man kan också följa min blogg via Facebook eller RSS. Bloggen finns också som app till Windows, Mac och Linux samt Android.

Senaste svar på alla blogginlägg

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *